המועדונים שלנו:
דף הביתמועדון רחובות - שיפור תחבורה בצורה מגדרית!
 
מועדון רחובות - שיפור תחבורה בצורה מגדרית!
 
מועדון רחובות - שיפור תחבורה בצורה מגדרית!

סיפור הצלחה מהעיר רחובות מראה שקידום שוויון מגדרי משפר את רווחת כולם/ן
חברות המועדון שלנו - בתיה בילר, רחל מזוז וחיה קורן הן שהכינו את הסקר שהביא לשינוי. הן ייצגו לפני שנתיים את המועדון בפורום הנשים והשתתפו בקורס לפעילות בו בחרו לעסוק בנושא חשוב זה – כל הכבוד לכן!
מזל טוב לתושבות ולתושבי רחובות! בזכות פעילות נחושה של פורום הנשים בעיר, בקרוב יתווסף למערך התחבורה הציבורית קו חדש שיחבר ישירות את מזרח העיר ומרכזה ויאפשר נסיעה מהירה בין שכונות מגורים שהיו עד כה מנותקות.
פורום הנשים פועל בהובלת היועצת לקידום מעמד האישה, אביבה חלבי, ובליווי מקצועי של מרכז אדוה, כחלק מהתוכנית "פורום תושבות לשוויון מגדרי ברשויות מקומיות". פורום הנשים ברחובות, המורכב מנשים מקבוצות אוכלוסייה מגוונות (נשות חב"ד, חרדיות, חילוניות, מבוגרות וצעירות), התמקד בשנה האחרונה בשיפור הנגישות לתחבורה הציבורית בעיר תוך התאמתה לצורכי הניידות של נשים.
למרות שנהוג לחשוב על תכנון מדיניות תחבורה ציבורית כעל תחום מדיניות נייטרלי, מחקרים בארץ ובעולם מצביעים על כך שלנשים וגברים דפוסי ניידות שונים. גברים נוסעים בדרך כלל פעמיים ביום (מהבית לעבודה ומהעבודה לבית) ולמרחקים ארוכים יותר. נשים לעומת זאת, שהן עדין המטפלות העיקריות בבני המשפחה והנושאות העיקריות בנטל עבודת הבית, נוסעות יותר פעמים ביום ולמרחקים קצרים יותר, זאת משום שמטרות הנסיעה שלהן מגוונות יותר. דפוסי הנסיעה השונים מושפעים גם מהעובדה שנשים עובדות יותר קרוב לבית, שיעור גבוה יותר של נשים עובד במרכזי מגורים ולא במרכזי תעסוקה (למשל: מורות בתי ספר, אחיות, מטפלות ועוד). כמו כן נשים עובדות במשרות חלקיות בשיעור גבוה יותר, ונוטות לנסוע יותר בשעות שאינן "שעות השיא".
כצעד ראשון, נשות הפורום חיברו והפיצו שאלון שבדק את צרכי הניידות של תושבות העיר. על השאלון ענו מעל ל-200 נשים. השאלון הצביע על כך ש-55% מהנשים משתמשות באוטובוסים כאמצעי התחבורה העיקרי; כ-45% משתמשות באופן יומיומי בתחבורה הציבורית. המטרה העיקרית שלשמה התושבות משתמשות בתחבורה ציבורית היא לשם הגעה למקום עבודתן והמטרה השנייה היא עבור סידורים וקניות. שתי הסיבות העיקריות שבגינן נשים ממעטות להשתמש בתחבורה ציבורית הן מחסור בתחבורה ציבורית ליעדים שאליהן הן צריכות להגיע והיעדר תחנות בסביבת מגוריהן. בנוסף נשות הפורום ערכו מיפוי של קווי האוטובוס בעיר ומצאו שקיימות שכונות שמנותקות מהתחבורה הציבורית ושאין תחבורה ציבורית נוחה ויעילה למרכזי הקניות בעיר, למבנים של שירותים ציבוריים, ולמוסדות חינוך ובריאות.
נשות הפורום ריכזו את כל המידע שנאסף בנייר עמדה והציגו אותו בפני ראש העיר, מנכ"ל העירייה, מנהל אגף תנועה ופיקוח, מחזיק תיק תחבורה ומחזיקת תיק קידום מעמד האישה בעיר.
בעקבות עבודתן החליטה עיריית רחובות, בהובלת רונן אהרוני - מחזיק תיק תחבורה בעיר - להוסיף קו חדש שיחבר באופן ישיר ומהיר בין שכונות מזרח העיר למרכזה, שיעבור דרך מוסדות חינוך ובריאות ויחבר גם בין שכונת כפר גבירול וקריית משה בזמן קצר.
פעילותן של נשות רחובות בתחום התחבורה הציבורית היא דוגמא מצוינת להטמעת חשיבה מגדרית במדיניות ובתקציבים. הן הראו בעבודתן שלתכנון התחבורה הציבורית יש השלכות שונות על גברים ועל נשים וכיצד ניתן לפעול על מנת להפוך את הצרכים ודפוסי הניידות של נשים לנראים ולהיות חלק מתכנון התחבורה בעיר. יתרה מזו, הודות לעבודתן, כל תושבי/ות רחובות נהנים/ות מקו אוטובוס חדש המחבר בין שכונות בזמן קצר.
עיריית רחובות אורלי אביבה חלבי סילבי דימנד @mara knebel         
הפורום לקידום מעמד האישה רחובות
שוויון מגדרי ברשויות המקומיות المساواة الجندرية بالسلطات المحلية                                                       
Uriya Yakut Zini                                                                                           
Shira Pinhas
Maytal Strul