המועדונים שלנו:
דף הביתמועדון חיפה הבחירות מדווחת
 
מועדון חיפה הבחירות מדווחת
 
מועדון חיפה הבחירות מדווחת

בחיפה הוקמה ופועלת קבוצת הדברות אשר פגישתה הראשונה הייתה בספטמבר 2014.

זה עתה כמעט 4 שנים של מפגשים, לרוב פעם בחודש, שהחלו אחרי מבצע צוק איתן והרעיון שהנחה אותנו היה שבעיר, שחיים בה יחד יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים ושבימי שיגרה מקיימים ביניהם יחסי שכנות של דו - קיום, איך ניתן לשמור על קשר גם בימי מתח?

ייסדנו את קבוצת ההדברות מתוך מחשבה שחשוב לדבר, להכיר אחד את השני, להבין ולכבד את השוני בינינו.
בין המשתתפות ארלט אדלר, מונירה נתנאל וצפורה רום ממועדון חיפה - בכירות וגם פנט מודק ויהודית (יויו) ינאי ממועדון נווה - שאנן. עם המשתתפות האחרות זאת קבוצה של כ - 20 נשים. נוצרה לנו קבוצה של ידידות, התארחנו בבתים של חברות. בית פתוח - אומר גם לב פתוח. זכינו להכנסת אורחים עם כיבוד הייחודי של כל אחת, בכלי ההגשה האופייניים.
ביתו של אדם הוא מבצרו.

דיברנו על המשותף בינינו, אם כנשים, אם כסבתות. סיפרנו דרך זיכרונות ילדות על משפחות המוצא שלנו. דרך חפצים אישיים מהבית הכרנו מעט את המנהגים וערכי התרבות השונים.

חוויה מיוחדת חווינו מספר שנים בביתה של חברתנו סועאד ובעלה, בצל עץ האשוח, טעמנו ממאכליה המושקעים וחשנו באווירה המיוחדת בדירה הנאה המקושטת בפרי עמלה של חברתנו.

בביתה של פטמה שמענו על נסיעתה למכה. פטמה, אישה דתית ששום מאמץ איננו קשה מידי עבורה. לנו היא טרחה להביא תשומת לב אישית בשובה מן החאג'.

בביקור בעוספיה זכינו לנסוע בסמטאות הכפר בהדרכתו של סלים, בעלה של סמירה, אל ביתם החם ושוב למדנו להכיר ולהוקיר את הייחודיות של החברה הדרוזית. מעמד האישה והשינויים שאינם מדלגים עליהם.
עקרונות חינוך במשפחה ודאגה לקשישים כולל סיוע בכתיבת סיפורי חיים, בכדי לשמר את העבר הייחודי.

האירוח בביתן של ארלט, מונירה, פטמה, יויו, יהודית, סועאד וסמירה אפשר לנו לשוחח באווירה ביתית ונעימה ולחוש איך מערכת יחסים נעימה נרקמת ומתפתחת, תוך יחס של כבוד הדדי המושתת על המשותף בינינו.
נהנינו משיריה של רחל, בהזדמנויות שונות, ואף חלק מאתנו השתתף בהשקת סיפרה החדש. ערב מרגש ביותר.

נפגשנו והתארחנו בפינות החמות של נשים מבוגרות מהמגזר הערבי ושל נשים מעולי בריה"מ, בוואדי ניסנס ובהדר. שתי המדריכות, אומימה ורחב - חברות קבוצת ההדברות - הן שדאגו למפגשים מעניינים.

בעזרתה של פנט, דרך שדולת הגמלאים, יצאנו לטיול משותף בעיר המשותפת לכולנו, חיפה היפה. יחדיו הוזמנו לקבלת פנים
כולל כיבוד קל בהיכל העיריה. יום יפה ומכובד, בו התקיימו הרבה שיחות אישיות בין כולן. תמונות, על רקע גן הפסלים צולמו כמזכרת של אחדות מסוימת.

ביזמתה של נאוה לקחנו חלק ביום עיון בנושא "נשים באזור קונפליקט" שהתקיים בבית גפן. לאחרונה גם למדנו על הפעילות הענפה המתקיימת בבית זה.
ביקרנו יחד במוזיאון הכט וכולנו זכינו בהעשרה ובהדרכה שניתנה בעברית וגם בערבית. הרגשנו, שלעתים מגבלת השפה מפריעה לשוחח על נושאים הדורשים אוצר מילים מעבר לשפה בסיסית. קיימת תחושת מחדל, שבחלקינו אנחנו לא שולטים בערבית. סמירה טרחה ללמד אותנו לפחות ברכות בערבית, במותאם לכל אירוע. ואמנם אף פעם לא מאוחר מידי.
אירחנו את השייך שריף מכבביר, שסיפר לנו על אמונתו (אחמדיים) ודרך הטפתו לאהבת האדם, לעומת השימוש ההרסני בקוראן שאנחנו מוצפים בו.

היום, במיוחד אחרי שנחשפנו לנאום של מרים פרץ, בשם מקבלי פרס ישראל, במוצאי יום העצמאות ה -70 למדינת ישראל, יש לנו תחושה ורצון להרחיב את מעגל העשייה הזה שלנו למרקם חברתי רחב יותר.

אנחנו , בחיפה, ממשיכות בדרך להכרות הדדית ומספרות על כך בכדי להתחלק בחוויה עם חברותינו הסורופטימיסטיות.