המועדונים שלנו:
דף הביתמילה גוזמן, חברות מועדון הנגב
 
מילה גוזמן, חברות מועדון הנגב
 
מילה גוזמן, חברות מועדון הנגב

מעיתון הקיבוץ משמר הנגב

מילה היא מהטיפוסים האלה שחייבים להיות פעילים, כי אם לא, "חסר משהו בנשמה". כזאת היתה גם בעיר הולדתה, בהרי אורל, שם עסקה בפעילות ציונית, כשעדיין היה אסור בהחלט. בדצמבר 1989 השתתפה בכנס הציוני השני במוסקבה.

מילה גזמן. לא ויתרה על החלום
בקשתה לקבל היתר לעלייה ארצה נדחתה, אבל היא לא ויתרה על החלום. "היה לי מזל - כמעט לא סבלתי פיזית, כמו סירובניקים אחרים, אבל היה לחץ נפשי. היו יהודים שביקשו שאתפטר מהעבודה כדי שלא אזיק ליהודים, אבל לא התפטרתי. עשיתי הסברה, וארגנתי מפגשים ציוניים, עם דגל ישראל. היה סיפור גדול".

ב-1990 זכתה, סוף כל סוף, לעלות ארצה, וזמן לא רב לאחר מכן זכתה לפגוש את יוסף, אלמן ואב לשניים, עובד שכיר בעל ותק ואהוד במשמר-הנגב, ולהינשא לו. ב-1992 זכתה בשלישית: הם התקבלו לחברות בקיבוץ. "אני אוהבת ירוק, אוהבת חברותה, וטוב לי". מאז סיימה את עבודתה כמתכנתת בבאר שבע, היא עובדת חלקית במערכות מידע בקיבוץ, וכאמור, מנהלת את "מועדון הנגב" של ארגון "סורופטימיסט".

מה אתן עושות במסגרת המועדון?
מילה גזמן: "המועדון שלנו ייחודי גם בהרכב האנושי - בין עשרים החברות יש בדוויות, מרצות מהאוניברסיטה, ועקרות בית; וגם באופי העשייה - הרבה פעילות למען דו-קיום. יש לנו ועדות שונות: גיוס, קליטה, פרויקטים, ופעם בחודש מתקיים מפגש, כל פעם סביב נושא מסוים, לא רק חברתי.

"למשל, ב-10 בדצמבר, יום הסורופטימיסט הבינלאומי, שנפל על חנוכה, קיימנו אירוע בקיבוץ, עם טקס חגיגי, בשלוש שפות: עברית, אנגלית וערבית, ולצד הפמוטים הייצוגיים של הארגון, שמדליקים בכל מפגש, הדלקנו חנוכייה. היה מאוד מוצלח".

פעילות במועדון. "שמחות לקבל חברות חדשות" (צילום: "מועדון הנגב")

ומה תפקידך, כנשיאה?
"לפחות פעמיים בשבוע אני נפגשת בבאר שבע עם הוועדות, כדי לחשוב ולתכנן מה עושים, וכמובן מכינה את המפגש החודשי. יצא לי כבר להיות בשני מפגשים בינלאומיים של הארגון, באוקראינה. היה לי מאוד נעים להיות שם כנציגה של ישראל".

כל אחת יכולה להצטרף?
"בהחלט, חברה מביאה חברה, ואנחנו שמחות לקבל חברות חדשות, איכותיות, שרוצות ושיש להן מה לתרום. ועדת הגיוס שלנו נפגשת עם המועמדות, מתרשמת ומסבירה, ואז יש טקס קבלה למועדון".

גם גברים יכולים להצטרף?
"לא, יש מספיק ארגונים אחרים".

לא משעמם להיות חברה במועדון של נשים בלבד?
"תלוי אילו נשים. יש לנו חברות נהדרות, ויש אווירה טובה, פתיחות ושיתוף, כמו שאני אוהבת.

אתה מזכיר לי שלפני שעליתי ארצה, שאלו אותי: מה, לא יהיה לך קשה להיות במקום שהוא רק של יהודים?"

ומה ענית?
"אמרתי שאחרי שנפתור את בעיית העלייה, יש עוד הרבה בעיות אחרות שנחוץ לפתור, וצריך ללמוד להסתדר בכל מצב".