המועדונים שלנו:
דף הבית20 שנה לרצח יתחק רבין
 
20 שנה לרצח יתחק רבין
 
20 שנה לרצח יתחק רבין

  20 שנה לרצח יצחק רבין

20 שנים חלפו מהירצחו של יצחק רבין והזמן כאילו עמד מלכת ומאידך כל כך הרבה דברים ואירועים קרו מאז והשתנו בישראל . ראיתי אתמול את הסרט שהקרינו לזכרו של יצחק רבין והגעגוע שנשזר בתוכו לאדם שפיו וליבו שווים, לאדם שהשאיר חותם טוב פה בארץ הזו כמפקד חטיבת הראל בתש"ח שהגנה  ולחמה באיזור ירושלים, כרמטכ"ל מלחמת ששת הימים, כשגריר בוושינגטון וכראש ממשלה שראה בשירות למדינה שליחות שאהב את הארץ הזו ואת אנשיה  ושהיה אדם ישר וטוב שהותיר חותם בלבבות רבים.

מה היה סוד הקסם של רבין שהילך על רבים וטובים? אולי הביישנות המנוגדת כל כך לתפקידים הרמים  והמרכזיים שמילא, אולי היושר והאמת הבלתי מתפשרת ויתכן שגם הצניעות ואהבת הארץ ואולי  השילוב של כל אלו יחדיו.נראה לי שהחיבור של יצחק רבין המנוח עם ירושלים, עם החזרת הריבונות שלנו  לכותל ולהר הבית עם הניצחון המזהיר של ששת הימים בשילוב הצניעות  ומידותיו כאדם, כל אלו , יחד יצרו את דמות הישראלי האולטימטיבי, זה שרצינו להידמות אליו ,חולם ולוחם, ביצועיסט, אוהב אדם וארץ, יורד לפרטי פרטים, ישר ואמין.

נפגשתי עם יצחק רבין פעם אחת  בהיותי חניך בתנועת הנוער העובד והלומד ואילו הוא שימש כשר ביטחון,  מפגש שתועד  בזמנו  בערוץ הממלכתי ושאלתיו לעמדתה של מפלגת העבודה  בכל הנוגע לעתידה של רמת הגולן בהסדר, הוא השיב כי הדברים יצטרכו להיבחן בהסדר לכשיהיה כזה תוך שמירה על בטחון ישראל.

אולם הביטחון לא היה חזות הכל אצל יצחק רבין, כשנפגשתי עם ביתו דליה עוד בטרם נפתח מוזיאון יצחק רבין למבקרים, היא הראתה לי פקודת מבצע ישנה . אביה שימש אז כקצין אג"ם של  המטה הכללי והפקודה הייתה פינוי עשרת אלפים יושבי המעברות ע"י צה"ל בחורף הקשה של שנות ה50. זו המורשת של אבא שלי היא אמרה לי. קראתי את הפקודה והתרגשתי . המחויבות של הצבא ושל יצחק רבין לחלשים בחברה לעולים שהגיעו זה מקרוב, הערבות ההדדית והסולידריות שנשזרה ברוח הפקודה , הראתה לי כי האיש לא היה רק מר בטחון אלא יותר מכך עיניו וליבו היו כלפי הביטחון החברתי של ישראל החינוך החברה והפערים החברתיים.

אני בתגובה הראיתי לה את מכתבו של אביה מה 20/8/74 ב באלול תשל"ד  לח"כ אסתר הרליץ  ששימשה כיו"ר המועצה הלאומית להתנדבות  ובו רבין ממנה אותה לוועדה מייעצת לראש הממשלה בעיניני רווחה חברתית , תפקידיה: הצעות לשינוי ושיפור רווחה חברתית,  איתור מגמות חברתיות בקשר לבעיות המצוקה, קבלת מידע על פעולות הממשלה שיש להן השלכה בנושאי חברה ראש הממשלה יכהן כיו"ר המועצה  וד"ר ברוך לוי (נשיא המועצה הלאומית להתנדבות דהיום) ירכז המועצה ויהיה אחראי להפעלתה.

המדובר בתקופה בה הפערים החברתיים ודו"ח העוני לא התקרבו כלל למימדיהם מהיום , תקופה בה כאבה ורעבה של ילדה אחת מבית שאן זיעזע מדינה שלמה, תקופה בה היה צורך דחוף לשקם את צה"ל לאחר מלחמת יום הכיפורים ואבדן חיים  מטלטל של למעלה מ2700 חללים וכן צורך לערוך רפורמה מקיפה ותקציבים לצבא ובכל זאת  גם אז מצא יצחק רבין את הפנאי לנושאי חברה ורווחה , לא האציל סמכות ולקח על עצמו התפקיד החשוב הזה, כך עשה בחברה וברווחה, כך  שמעתי מפי מי שהיה שר החינוך שלו  אהרן ידלין , עשה בחינוך, שדרש אז השקעות ניכרות שאותן ביצע תוך מעורבות אישית שלו לצד הביטחון גם בנושאי חברה רווחה וחינוך.

 זו בעיני המורשת הטובה של יצחק רבין לצד  תפקידיו ותרומתו לביטחון המדינה  הביטחון החברתי בחברה ובהתנדבות, חשוב לא פחות ובעיני הלקח העיקרי מהרצח  הכואב והמזעזע  הוא להיות טובים יותר, לבנות גשרים בין החלקים השונים בעם ,להסיר את  המחיצות לחפש חיבורים להסיר את החומות בין החלקים השונים בעם ישראל להביט בעין טובה  איש ברעהו כדברי הנביא ישעיהו :" איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק", לא להיות אדישים לפעול לתקן ולשנות

יהי זכרו ברוך.

ברוכים תהיו,

יורם סגי זקס

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבו