המועדונים שלנו:
דף הביתכנס שנתי של חברות האיגוד 2015 הינו מהנה ביותר!
 
כנס שנתי של חברות האיגוד 2015 הינו מהנה ביותר!
 
כנס שנתי של חברות האיגוד 2015 הינו מהנה ביותר!

כנס ארצי בבאר שבע בשנת 2015
רשמה: עליזה כץ, מועדון נתניה
הכנס הארצי, שהתקיים ב-16.6.15, היה בן יום אחד והוא אורגן על-ידי מועדון הנגב, בפארק קרסו למדע בבאר שבע. המקום ממוקם מול מחנה פיקוד דרום. בעבר היה בו מבנה אבן מתקופת השלטון העותומני עם גן מסביבו. הבניין שופץ ובכניסה נוסף לו בית קפה. הגן הורחב עד לבית יציב ובשטח זה נבנו 17 בנינים.
התכנסנו ברחבה של בית הקפה. ד"ר קלרה שניידרמן, נשיאת מועדון הנגב, וחברות מועדון נוספות קבלו את פנינו בחמימות, ונתנו לבאות תוית עם שם המשתתפת וורד מלאכותי צהוב. שני נגנים נגנו, האחד בקלרניט והאחר באקורדיון, והשמיעו באוזנינו נעימות מוכרות. בבית הקפה קבלנו ארוחת בוקר ועברנו עם הצלחות העמוסות לחדרים ממוזגים. משם עברנו לאודיטוריום בבנין סמוך. הנגנים המשיכו בנגינתם באולם, עד שהגיעו כולם.
הטקס נפתח בשבועת הסורופטימיסט בעברית, בערבית ובאנגלית. ולאחריה הדלקת הנרות המסורתית. ליזט פרץ ברכה את הבאות והנחתה את התכנית. ד"ר קלרה שניידרמן ברכה את הנוכחות והציגה את הנושא: אלימות במשפחה והטרדה מינית – בעיה עולמית.
דברי ברכה הושמעו מפי ניצה הראל, נשיאת האיגוד, מפי ד"ר חפצי זוהר, מ"מ ראש העיר, מפי שושנה אגאגני, יו"ר ראשי ארגוני המתנדבים בעיר, ומפי עו"ד מינה קלמן, חברת מועצת העיר ואחראית על ההתנדבות.
מר מאיר בקשי, מנכ"ל פארק קרסו למדע, הקרין סרט על הפארק ועל באר שבע. הוא הסביר, כי באר שבע הינה מרכז סייבר עולמי ובפארק יצוק גרעין המדע. יש בו מוזיאון המדע הגדול ביותר בארץ (הוא פתוח לקהל גם בשבת) ולונה פארק מדעי, נערכים בו כנסים וניתנות בו הרצאות בחינם. יצחק גוסטב, המייסד, תרם את כל הונו לחיזוק החינוך המדעי. קרן רש"י מצרפת, קרסו ומפעל הפיס תומכים בו. שותפות בהחזקתו, גם עיריית באר שבע ומשרד החנוך. תלמידי כיתות ד'-ט' מגיעים לשעורים. עד היום בקרו בו 20,000 מבקרים.
לאחר ארוחת צהרים עשירה בחדר האוכל של בית יציב, התכנסנו שוב באודיטוריום, לפנל בנושא אלימות ותקיפה מינית נגד נשים. על הבמה ישבו נשים העוסקות בנושא, ובראשן גב' עדנה סבג-קריבוי, יועצת ראש העיר למעמד האשה, גב' ליזה מנצ'וק, מנכ"לית מסל"ן, גב' ג'ולי קייס, מנהלת מקלט לנשים מוכות, גב' גנט יצחק, מנהלת מקלט לנערות, גב' קות'ר אלסאנע, יועצת למעמד האשה בלקייה. היו גם יפית אבוטבול ורחל כהן, חברות מועדון הנגב המתנדבות בפרויקט.
בשנת 1946 הוקמה באו"ם ועדה למעמד האשה ובה נציגות של ארגון הסורופטימיסט. הועדה התכנסה ב-1975 ומאז היא מתכנסת כל חמש שנים. המטרה – להשפיע על ארגונים ומוסדות לשפר את מעמד האשה. מאז לא נעשה מספיק. בפדרציה האירופאית מתרכזים יותר בפרויקטים מקומיים. מועדון הנגב החל בפרויקט דו שנתי למגזר היהודי והבדואי. בשלב ראשון הועברה סדנה לחברות המועדון ע"י מסל"ן. נערכו שלושה מפגשים עם נשים בדואיות, שמנוהל בכסייפה. מנהלות המקלטים הוזמנו למועדון, במטרה לעודד ולחזק את הצוות ואת אוכלוסית המקלטים. 
בארץ יש 14 מקלטים לנשים, המופעלים ע"י עמותת יחדיו. בבאר שבע יש מקלט לנשים עם ילדים עד גיל 11. כעת עומדים להרחיב אותו ולקלוט נשים עם ילדים מעל לגיל זה, שבו יהיה מועדון נוער. במקלט לנערות שוהות הנערות מחודשיים עד חמשה חודשים. 60% מהן ילידות הארץ והשאר עולות. הן מקבלות ארוחות, למודים ושיחות עם עו"ס. לאחר חודש נערך להן אבחון קוגנטיבי. לאחר תקופה של ניתוק מהסביבה הטבעית, הנשים מקבלות תמיכה בחיים חדשים מחוץ למקלט. במגזר הבדואי הטפול בנשים המוכות מסובך יותר. הן ללא מקצוע ולא יכולות להסתדר בצפון. מנסים לסדר אותן במשפחתן, או במשפחה המורחבת.
מרכז סיוע לנשים נגב - מסל"ן - הוא עמותה בפני עצמה. יש לו קו חרום ובו 200 מתנדבים. מס' הפניות למסל"ן הוא 12,000. יש 90 פניות חדשות לחודש. זהו פתרון חלקי של הבעיה.
אושר שניידרמן-פישלר, בתה של קלרה, פעלה מטעם פרויקט נשים בבתי ספר בחיפה. היא הרצתה לנו על נושא מיוחד במינו: "מסרים נסתרים בשירה ובפיוט על אלימות בזוגיות". היא השמיעה לנו שירים ידועים של אלתרמן ומשוררים אחרים ובהם מילים המביעות אלימות נגד האשה מצד בן זוגה. נודה על האמת, שלא התיחסנו בעבר לבטויים אלה שבשירים.
השחקנית לירון לוי-אביטל הציגה לנו הצגה בשם: נחמה – מסע אל תוך נפשה של אשה מוכה. היא בטאה היטב את רגשי הפחד ואת ההסתרה של המצב מהוריה. היא הגיעה למסקנה, כי עליה לצאת מהמסגרת, שבה היא כלואה.
הכנס ננעל ע"י ניצה הראל, נשיאתנו, שהעניקה את שרשרת המועדון המצטיין למועדון רחובות וחילקה לבנות השמונים תעודה על עץ, שניטע על שמן ביער האשה. נציגות המועדונים ברכו את מועדון הנגב והגישו לו שי. ליזט פרץ קראה את המנון הסורופטימיסט ואנו התפזרנו לבתינו.


חברות סורופטימיסטיות היקרות,  אחיות הטובות ביותר!
כנשיאת מועדון הנגב, ברצוני להודות לכולכן בשמי ובשם חברותיי על שכיבדתן  אותנו בנוכחותכן  בכנס  ועל תודותיכן שלכן, מלאות הפרגון. היה לנו חשוב להרגיש את האהבה ואת החברות, המאפיינים את הארגון. חשוב לנו לדעת שהצלחנו לקרב ולחבק ברוח סורופטימיסטיות.
שמחנו לארח אתכן בבאר שבע, עירנו המיוחדת, הנמצאת בתנופה בכל התחומים – תרבותי, חינוכי , חברתי, מדעי  עם דגש על איכות הסביבה. היה חשוב לפגוש אתכן בפרק קרסו למדע , המסמל  את כל שציינתי  .
בהזדמנות זו, כנשיאה המעבירה את השרביט, ברצוני להודות לכל חברות מועדון  הנגב על המחויבות , החיבור, הידידות , התמיכה ההדדית והעשייה   המשותפת.  תודה גדולה על השקעתכן בארגון הכנס.  עם העברת שרשרת המצוינות, ברצוני לציין שאני גאה על שהוכחתן שהייתן ראויות לפרס זה.
  לרגל    קבלת שרשרת המצוינות ברצוני לאחל  למועדון רחובות הרבה מזל טוב והצלחה 

בברכה
ד"ר קלרה שניידרמן
נשיאת מועדון הנגב

לקלרה, ליזט, ולכל חברות מועדון "הנגב",

אפשר לומר שתי מילים: "יישר כוחכן", אבל אתן ראויות ליותר.

רק מי שחוותה כנשיאה את כל מה שכרוך בארגון כנס שנתי,

יודעת כמה עבודה מושקעת בכך, וחשה את ה"עצבים" ו"פרפורי-הלב"

עד לרגע האחרון – האם זה יצליח, "ידפוק" לפי התכנית, יעמוד בלוח

הזמנים, ומעבר לכל – מה תהיה התגובה של החברות, האורחות?

אז אתן יכולות להירגע – הכנס היה מעולה! הייתה הרגשה נפלאה

של ידידות וקבלת פנים חמה, של תוכן מושקע, שירות נהדר, ועמידה

בלוח זמנים.


תודה עצומה על יום מרגש ונפלא (וארוך לבאות מרחוק)

מחברותיכן במועדון נווה-שאנן: פנט, מירה, יויו, דיתה, לאה ושרה.

(כתבה מירה רון(