המועדונים שלנו:
דף הביתברכת פסח
 
ברכת פסח
 
ברכת פסח

ברכה למתנדבים לפסח תשע"ה
מהי החירות? האם היכולת של האדם לעשות ככל אשר יעלה על רוחו ללא מגבלות היא חירות? או שמא היכולת של אדם ליצוק תוכן ומשמעות לחייו ע"פ בחירתו היא החירות? היכולת לחיות חיים בעלי אחריות משמעות ושליחות.
נראה לי כי הדרך הראשונה אם לא ניצוק לה התוכן המתאים, עלולה להוביל את האדם למבוי סתום. חירות אינה רק חופש אלא חופש שנשזרת בו משמעות. הפילוסוף גרין אומר שהחופש הוא לא רק החופש מ (מגבלות) אלא גם החופש ל .. החופש של אדם להיות טוב ככל שיוכל ולשחרר את כוחותיו לטובת הכלל.
חג החירות אינו רק החופש של הפרט, אלא גם התבססותה של האומה העברית לראשונה עם ישראל מופיע על במת ההיסטוריה לא כעם עבדים אלא כעם היוצא מעבדות לחירות, כעם בעל משמעות ושליחות עם שבתוך 49 ימים יוצא ממצרים המשעבדת על כל תחלואיה ,יוצא מהמייצרים, ומקבל את התורה לא חרות על הלוחות כתוב אלא חירות על הלוחות.
התורה הניתנת לעם ישראל אינה רק אוסף של כללים נטולי משמעות היא תורת חסד , היא תורה המכוונת, המורה לאדם ללכת בדרך הנתינה והחסד התרומה הטוב והצדקה.
ידוע כי יחידים יכולים להתעלות לדרך ההתנדבות החסד והנתינה , האם עם שלם יוכל ללכת בדרך זו? האם עם שלם יכול להתעלות עד כדי כך שמרבית יחידיו יהוו אור לעולם במעשיהם ונתינתם? אומר הנביא מיכה :" הגיד לך אדם מה טוב לך ומה ה’ אלהיך דורש מעימך כי אם עשות משפט ואהבת חסד והצנע לכת עם ה’ אלהיך".
בחמש השנים האחרונות עולה שיעור המתנדבים בישראל מ15% לפני כחמש שנים עלינו ל27% התנדבות בשנת תשע"ה, יותר בעלי עסקים רותמים את עובדיהם למעשה התנדבות סקרים של חברת אינטל מראים שביעות רצון הולכת וגוברת של העובדים משילוב התנדבות במקומות העבודה.
שיעור בני הנוער עולה ל46% מבני הנוער ויעד משרד החינוך אליו אנו מצטרפים הוא להגיע ל70% התנדבות בני נוער בתוך 5 שנים . יעד המועצה להגיע בתוך עשור למצב בו מחצית מתושבי המדינה יתנדבו להכפיל (שוב) את ההתנדבות בישראל!!
אנו מתכננים הקמת מכון להתנדבות להכשרת מנהיגי מתנדבים במיזם ההתנדבות, אנו פועלים במסגרת קהילה מתנדבת עם שותפינו להכפיל ההתנדבות ברשויות המקומיות, לחזק הקשר עם התפוצות , לסייע בביהמ"ש ע"י מתנדבים , להוסיף כלים טכנולוגיים לחקור את ההתנדבות לשלב אותה באקדמיה בתרבות ובכל מקום וחשוב מכל להגביר את רוח ההתנדבות בחברה שלנו את הרוח הטובה שלנו.
זה היעד שלנו זו השליחות שלנו זהו הייעוד העילאי של כנסת ישראל להוסיף פה טוב ואור ערבות הדדית וחסד בארץ הזו להגביר את כוחות הטוב ולהקטין את הכוחות הפחות טובים בחברה שלנו!!
כשנשב כולנו מסובים לליל הסדר נזכור את היעד שלנו כפרטים וכחברה להיות טובים יותר מתנדבים יותר אנושיים יותר להפוך את החברה בישראל ערכית יותר להיות בני חורין עם שליחות ואחריות באמת . חג חירות שמח !!
יורם סגי זקס
יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל