המועדונים שלנו:
דף הביתדוח נציבות האגוד על כנס הנציבות 2014
 
דוח נציבות האגוד על כנס הנציבות 2014
 
דוח נציבות האגוד על כנס הנציבות 2014

דו"ח על רשמי מכנס הנציבות בקופנהגן ביולי 2014
(היו אלה ימי מבצע "צוק איתן")

קשה לחזור לימים של כנס הנציבות, אל לב ליבה של הסורופטימיזם. שבו עסקנו במהותו של הארגון ובעיותיו. קשה כי המציאות בארץ עכשיו כל כך מנוגדת. אם שם דיברנו על זכויות האישה, פה אנחנו מבכים את הפרצופים החמודים והצעירים שמביטים אלינו מהעיתון של הנופלים הזכרים. אם שם אסור היה לדבר פוליטיקה פה החיים מחייבים לבחור צד כי מי יכול להרשות לעצמו להישאר אדיש או ניטראלי? אם פה תשומת הלב נשאבת פנימה למרחב המוגן או על איך אנחנו מתמודדים עם האויב או עוזרים לזולת לידנו במצוקתו, שם הראיה,היא החוצה לעולם הרחב. לעסוק במעמד האישה ניראה כמעט לוקסוס בימים קשים אלה.
אבל בואו איתי ל-Wonderful, wonderful Copenhagen, באמת עיר נעימה, הרבה ירוק של פארקים, ארמונות וכמה פסלים שהשתקפו מחלון הטקסי שהביא אותי משדה התעופה למלון.
מנוחה קצרה בחדר וכבר הייתה פעילות טרום כינוס במלאה בנוגע להרחבה, דנו במסקנות של משאל ההרחבה שכל האיגודים ענו עליו. היו סיסמאות על הקירות וזה לא יפתיע אף אחת שהזדקנות מצד אחד ופחות מדי הצטרפות של צעירות מאידך צצו כבעיות הגדולות. Else Larsen מדנמרק קמה וסיפרה בגאווה איך פרויקט מוצלח גרם לזה שנשים צעירות ממש עמדו בתור להתקבל למועדונים:
ב- 2009 היה כינוס של האום בקופנהגן בנושא "התחממות כדור הארץ" והסורופטימיסטיות הדניות החליטו להיות visible (נראות) בשוליים של הכינוס הזה ופנו וקבלו דוכן במשך כל 10 ימים של האירוע שבו מכרו חולצות T-shirts עם הכתובת ""We Can't Wait
ואכן הן הצליחו להיות "visible". ראיין אותן מישהו מממשלת דנמרק ואחרי שעמד על המטרות הנעלות שלנו, הוזמנו אחיותינו הדניות לבצע פרויקט לפי בחירתן באפריקה ולשם כך עמד לרשותן סכום של 400.000$ סיוע ממשלתי.
עם הכסף הזה ביד הן החליטו לפנות לנשות קניה ולהיות להן לדג הזהב שיוכלו להציב לו משאלות, הפעם "פמיניסטיות" ברוח הארגון שלנו. בקיצור יצאו לדרך עם פרויקטים כמו מיכלי מי שתייה, solar lanterns ועוד פטנטים שנלקחו מה- good old times וחידושים. נשות קניה, שהשתתפו בפרויקט, קיבלו המון כוח ואחת התוצאות הייתה: שני מועדונים חדשים בקניה ועוד מימון -25.000$-מממשלת דניה.
המסקנה: VISIBILITY ופרויקט מוצלח יעשו פלאים גם בענייני ההרחבה. אתן גם חושבות שסיפור זה נותן השראה?
למחרת התחלנו "לעבוד", זאת אומרת הצבענו על שינוים בחוקה ובחוקי עזר. הייתה עבודה רבה כי הוצעו הרבה שינוים גם על-ידי הנהלת ה-SIE וגם על-ידי האיגודים, קרוב ל-60 שינוים. ההצבעה הייתה אלקטרונית, טכנולוגיה מעולה, שלא תמיד עבדה. וכל הכבוד ל- Ulla Madsen הנשיאה שהשכילה להשרות אווירה נמרצת אך רגועה, מפרגנת ומבודחת במשך כל היומיים של ה-Governors' meeting. לפניכן לקט של נושאים בולטים. פירוט מדויק תוכלו למצאו בדוחות ה-SIE שיהודית הבטיחה לעלות לאתר.
נפלה החלטה להתחיל לעבוד על פישוט החוקה, באופן כזה שתהיה חוקה בעלת מעט חוקים קבועים כאשר חוקי העזר יהיו כאלה שאפשר לשנות לעתים יותר קרובות ולהוסיף עליהם. שינוי זה כרוך בתהליך ארוך של כתיבה מחדש את כל החוקה וחוקי העזר ולכן רק בכנס הנציבות ב2017 יצביעו על התוצאות הסופיות עד אז החוקה הישנה נשארת בתוקף. הרציונל הוא שיותר קל וזול לשנות חוקי עזר. ולכל ארץ צרכים שונים מבחינת התאמה לחוקי המדינה. כדי לשנות את החוקה איגוד צריך לשלם לשלטונות ארצו.


נוסף להצבעה בענייני חוקה נדרשנו גם לאשר דוחות. אני רוצה לציין את הדוח המרגש של Tonny Filledt Kok-Weimar, SIE סגנית הנשיאה הראשונה, אשר תחת אחריותה בין היתר מרתון השלום ה-10 והמרוץ הסורופטימיסטי בקיגלי, רואנדה, במאי 2014. המצגת שליווה את ההרצאה הראה:700 ילדים שמחים שמפריחים בלונים 20 שנה אחרי רצח העם שם. למי שזוכר את סיפורי הזוועה על מה שהתרחש שם, טוב לדעת שהארגון שלנו נוכח ופעיל במקומות שבהם כל כך זקוקים לשיקום וגם זוכה בחשיפה גדולה במדיה בעקבות זה.
אסטטית מאוד הייתה הפרזנטציה של Henny Knap שכבר שנים מרכזת את תכנית ה- Hospitality Open Heart- Open Door Home שמאפשרת אירוח בבתים של חברות שנרשמו לתוכנית כאשר הקשר נוצר בעזרת נתונים ברשימה שמופצת בין החברות. תכנית שמאוד מקדמת את הידידות הבין לאומית. Henny היא רקדנית במקצועה ומבנה ההרצאה היה אומנותי מאוד כמו ריקוד עם קצב מסוים, מעניין ומהנה.
Marie Luise Frosio ( SIE יושבת ראש ועדת ההרחבה מהאגוד האיטלקי) מאוד הרשימה לא רק אותי ונתנה לכולנו השראה גדולה בחזון ובנמרצות שלה. קודם כל היא שללה את הטענה שלנשים צעירות אין זמן והביאה דוגמאות של נשים שפיתחו קריירה, גידלו ילדים תוך כדי חברות בארגון שלנו. זה בדיוק המודל של הסורופטימיסתית האידיאלית שאנחנו מחפשות. היא דרבנה כל אחת ואחת מאתנו להיות מוכנה בכל הזדמנות עם הסבר ברור וקצר על "מה זה סורופטימיסטיות ומה מיוחד לנו", "תדגישו את הערכים שלנו גם בין החברות. תכינו ארסנל של מילות מפתח כדי למשוך חברות צעירות, תהיו גאות בעבודה שלנו ותרבו לספר עלינו,Make a Big Noise! תוסיפו פנים יותר צעירות לצילומים ב-Web,תשאלו את הדור הצעיר מה הם מצפים מהסורופטימיסטיות, תייצרו תדמית יותר צעירה", ביקשה. מתוכננת תוכנית הכשרה – Training Program בענייני הרכבה.
דבורה ואני כשליחות האיגוד הישראלי באנו מוכנות וידענו איך להצביע על כל נושא , לשם כך קוימה עשרה ימים לפני הנסיעה פגישה בביתה של אילנה וואנו שבה נקבעו הדברים, כמובן אחרי עיון ודיון מעמיק. פרט מעניין הוא שבכמעט כל ההצבעות קלענו לקונסנסוס. אבל היה רגע שנדרשנו להצביע באופן ספונטני: בדיווח של וועדת המלגות עלתה השאלה הבאה: האים זה הולם להעניק לסגנית הנשיאה של מועדון מסוים ברואנדה מלגה (היא כמובן עונה על כל הקריטריונים וזה לא בניגוד לחוקה) דבורה ואני הצבנו שלא, כי "יש טעם לפגם בחלוקת כסף שהארגון אסף לעצמנו, אנחנו הרי הנותנות ולא המקבלות." תוצאת ההצבעה הייתה חיובי למעומדת תוענק המלגה, לשמחת הוועדה, אבל יושבת הראש ניגשה אלינו אחר כך והודתה לנו על השמעת ההתנגדות ואמרה שבהחלט עוד ידונו בסוגיה זאת. למועמדת למלגה שלנו, מיכל אושאויץ, אכן אושר המענק עם כי לא במלואו, הבקשה הייתה 4.869 Euroובפועל תקבל 2.200.
לסיכום: מלבד המטרה הישירה שלמענו הגעתי ל-Governors' Meeting: להתכבד ולהצביע בעניין סוגיות שונות ולעמוד על מה שעושים ברמת ההנהלה, נוכחתי לדעת שאנחנו חברות בארגון מאוד חיוני, תוסס ומתחדש עם חזון ומטרות נעלות. כמו כן הכרתי חברות חדשות, אינטליגנטיות, נמרצות ופעילות, ראויות לארגון חובק עולם שכזה.
הדברים האלה לא מתיימרים להיות דו"ח ממצא, ניסיתי כאן לצייר תמונה כללית של האווירה לדווח על השינוי העיקרי בחוקה ולתאר כמה דמויות, דו"ח מפורט יש למצוא בhttps://extranet.soroptimisteurope.org/download/downloads/file/download/468