המועדונים שלנו:
דף הביתהרצאה על מים אפורים
 
הרצאה על מים אפורים
 
הרצאה על מים אפורים

מיחזור מים אפורים
עליזה כץ, מועדון נתניה
ביום שלישי, 8.7.14, אחה"צ, התקיימה הרצאה של רמי הלפרין, מהנדס יועץ לבריאות וסביבה וחבר העמותה לטפול במים אפורים על הנושא: מיחזור מים אפורים. ההרצאה התקיימה בבנין הזאולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב. היא אורגנה ע"י מועדון גבעתיים. נוכחו 14 איש: תשע חברות מועדון, שני בני זוג ושלוש אורחות מהמועדונים פרדס-חנה-כרכור ונתניה.
יתרונות מיחזור מים אפורים ברמת המדינה
1. חסכון בהתפלת מים. בתוך 30 שנה אפשר לחסוך הקמת מתקן התפלה גדול.
2. הקטנת כמות הפליטה של גזים רעילים מיצור חשמל.
3. הקטנת פליטה של גזי חממה לאטמוספירה.
בבנין חדש אפשר להוסיף צינור ולהפריד בין המים של הכיורים והמקלחת לבין המים של השרותים. אפשר להוסיף למים האפורים את המים של המזגנים. אפשר להשתמש בהם להשקיית גינה. בבית משותף שטח הגינה קטן, אז אפשר לנצל את כל כמות המים האפורים כמעט לשטיפת אסלות.
מים אפורים מכילים פחות פתוגנים מאשר שפכים. הבעיה היא קושי בגילוי, זמן גידול הפתוגנים ארוך מאד והבדיקה יקרה. ריכוז החיידקים (קולי, קולי צואתי, E קולי) במים האפורים נמוך פי אלף מאשר בשפכים. עלות הבדיקה נמוכה וזמן הגילוי קצר. הטיפול במים האפורים: שיקוע וטפול במיכל נוסף עם חיידקים.
סיכון בריאותי
בסקר שנערך בקליפורניה – מתוך 5 מליון דיווחים על תחלואה הקשורה במים במשך 50 שנה, אף דיווח לא היה קשור למים אפורים. הסכנה היא בחיבורים צולבים של צינורות. הצינורות של המים האפורים צריכים להתחבר לביוב.
בשנת 2010 הוכן תקן למים אפורים על בסיס התקן בריטי. בשנת 2014 התקן תוקן. משרד הבריאות דורש שמפקח יקח דוגמה מהמים למעבדה. התשובה תתקבל למחרת. יעל גרמן, שרת הבריאות, תומכת בשימוש במים אפרים, אך משרד הבריאות מתנגד. הוקמה ועדה בין משרדית וכעת מתקיימת פגישה של "ועדת גרוטו" עם שרת הבריאות.