המועדונים שלנו:
דף הביתפעילות של המועדון - הרצאה בנושא נשות הכותל
 
פעילות של המועדון - הרצאה בנושא נשות הכותל
 
פעילות של המועדון - הרצאה בנושא נשות הכותל

"נשות הכותל"

 

ביום ראשון 22.12.13 נערכה הפגישה החדשית של מועדון רחובות בביתה של חברתנו זהבה. במסגרת ההחלטה שקיבלנו ללמוד ולהיחשף לנשים פורצות דרך במסגרת ארגונים, עמותות ופורומים שונים שמענו הפעם את הרצאתה של לזלי זקס מנכ"לית עמותת נשות הכותל .

לזלי, פעילה שנים רבות במאבק לקידום מעמד האישה ופלורליזם דתי. היא ילידת חיפה ונמנית עם ממייסדות "אישה לאישה מרכז פמיניסטי חיפה".  היא שימשה כיו"ר של עיק"ר – קואליציה של 22 ארגונים למען מעוכבות גט ועגונות, והייתה חברת וועד מנהל במקלט לנשים מוכות בירושלים, חברת וועד מייסד של השדולה הפלורליסטית ועוד.

נשות הכותל הוא ארגון נשים‏ שמטרתו, על פי פרסומיו, היא "להשיג הכרה משפטית ומעשית בזכותנו כנשים, להתפלל בקבוצה ובקול, לקרוא מן התורה ולהתעטף בטליתות בעזרת הנשים שבכותל המערבי"‏.

הארגון הוקם בסוף שנות השמונים לאחר שקבוצת נשים ביקשה להתפלל ברחבת הכותל, אולם נאסר עליה להתעטף בטליתות ולהשתמש בספרי התורה שבמקום או להכניס ספר תורה משלהן. מאז הקמתה בשנת 1988 הקבוצה מקיימת מדי ראש חודשתפילת שחרית וקריאת ההלל בעזרת הנשים של הכותל המערבי.

בקרב חלק מהמתפללים במקום ובקרב היהדות החרדית קיימת התנגדות עזה, לעתים אלימה‏, לאופי התפילה של נשות הכותל בעזרת הנשים של רחבת הכותל, בייחוד במקרים בהם יש גם שימוש בטליתות ותפילין והקריאה בתורה הם בעזרת הנשים בכותל‏. מנגד קיימת תמיכה לעמדתן מצד ארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים‏ ומספרן של חברות הקבוצה הולך וגדל.

בארגון נשות הכותל חברות נשים דתיות, חילוניות, רפורמיות וקונסרבטיביות שמקפידות על מצוות תפילת ראש חודש  וחגים ליד המקום הקדוש ליהדות – הכותל המערבי. מאבקן לקיים תפילות כדרכן וכמנהג קהילותיהן הגיעה עד כדי מעצרים והתנגדות אלימה מצד היהדות החרדית ששולטת במקום עפ"י החלטת מדינה. הן דורשות לקיים חופש גישה וחופש פולחן לכל אדם בדרכו ובסגנונו אולם מנגד טוענים נציגי היהדות החרדית שהפרשנות הפלורליסטית שלהן פוגעות בתפילתם של מרבית המתפללים במקום.

בתי המשפט נדרשו כמה פעמים לסוגיית תפילתן של נשות הכותל. כרגע עומדת הצעת פשרה שהציע בית המשפט העליון, שנשות הכותל יתפללו כמנהגן בקשת רובינסון, הגן הארכאולוגי שכולל חלק מהכותל המערבי. כיום אין התנאים בקשת רובינסון מתאימים לתפילה של אנשים רבים ולכן הנטייה של ארגון נשות הכותל היא להתנות את הסכמתן לפשרה בהכשרת מקום תפילה מתאים לכמה מאות אנשים, מקום אפסון ראוי לספרי התורה שלהן, וחופש להתפלל כמנהגן.