המועדונים שלנו:
דף הביתהאישה מן העיר הלבנה
 
האישה מן העיר הלבנה
 
האישה מן העיר הלבנה

הספר "הליידי של העיר הלבנה"

ספר ראשון וייחודי, המתאר את דמותה של צינה דיזנגוף,  רעיית ראש העיר המיתולוגי של תל-אביב, יצא בימים אלה ומעורר הדים רבים.

הספר "הליידי של העיר הלבנה", מתאר בקווים פלסטיים את דמותה של הגברת הראשונה של תל-אביב וחושף מקורות אותנטיים נדירים על חלקה בעיצוב העיר הלבנה שצמחה מן החולות.

צינה, אישיות מרתקת, בעלת נוכחות מרשימה. ציונית נלהבת – מסירותה למפעל התחייה הלאומי הייתה חסרת פשרות - עמדה  לימינו של מאיר בהקמת תל-אביב , שותפה לחיים, לדרך ולאמונה. דמותה של צינה דיזנגוף כונפת בתוכה אריסטוקרטיות אליטיסטית מצד אחד ואישיות אפופת חום ואהבה מן הצד האחר.

הספר שזור סיפורים ואנקדוטות מימי תל-אביב הקטנה על מאבקיה ורקמת החיים המיוחדת שהתהוותה בה, ומתאר את הטרקלין התרבותי הראשון מסוגו בחיי העיר שהקימה צינה, תוך שהיא מטביעה חותם על החיים החברתיים והתרבותיים של תל-אביב הצומחת.
היא נאבקה ברוח ההתבוללות ועזרה בהקמת הוועד להלאמה, עוד באודיסה ואחר כך בתל-אביב. סירבה לצאת את הארץ כדרכן של נשים אמידות אחרות, גם לא לצרכי ריפוי, אלא רק כאשר חלתה במחלה שהובילה אל מותה.
בני הזוג נותרו חשוכי ילדים לאחר שבתם היחידה נפטרה כעבור זמן קצר, פועל יוצא ממחלת הקדחת שתקפה את צינה ללא הרף במהלך הריונה.
פרקים מרגשים בספר הם דברי הפרידה של מאיר דיזנגוף מאשתו והעובדה ש"אימצה" בת משכונת כרם התימנים.
בספר נתוודע לאופנת הלבוש שנהגה בתל-אביב של אותם ימים, לחזון הירוק של צינה, לפעילותה הפילנתרופית והפארה-רפואית,ונמצא בו גם את הסיפור על  הפושע התל-אביב הראשון, אותו סעדה צינה בכלאו.

יעל נויבירט, מוזיאולוגית ואמנית, מתייחסת גם לסיפור הקשר הרומנטי שהתפתח, לכאורה, בין הסופר אחד-העם לצינה דיזנגוף, אך היא פורכת קטע רכילותי זה ומסתבר כי ה"רומן" לא היה אלא אהבה עדינה, צנועה ונאצלת.


yael3238@gmail.com