המועדונים שלנו:
דף הביתהצדעה לנשים אתיופיות
 
הצדעה לנשים אתיופיות
 
הצדעה לנשים אתיופיות

 

לכבוד

לשכת נשיא המדינה

מחלקת פניות הציבור

בפקס-02-5887225 10.10.13

 

הנדון-טקס הצדעה לנשים אתיופיות בבית הנשיא

 

נשיא המדינה שמעון פרס פתח זו השנה החמישית את חגיגות ה"סיגד" המסורתיות של העדה האתיופית בישראל בסימן הצדעה לנשים אתיופיות מצליחות ופורצות דרך אשר הצליחו להצטיין ולכבוש פסגות בחברה הישראלית בד בבד עם גידול משפחה והתמודדות עם קשיי הקליטה בישראל. האירוע נפתח בריקוד מודרני של להקת "זוז במחול", ובברכת הקייס המסורתית והמשיך במפגש מיוחד של נשיא המדינה על במת בית הנשיא עם ארבע נשים אתיופיות מצליחות ופורצות דרך שהציגו לו את הישגיהן בתחומים השונים וסיפרו לו על השתלבותם בחברה הישראלית.

 

נשיא המדינה התרגש מאוד מדברי הנשים ואמר :"נשות העדה האתיופית עברו דרך קשה בעלייה לארץ כשנשאו את ילדיהן לבד, באומץ לב נדיר ובמחסור עמוק. גם הקליטה בישראל לא הייתה קלה, ויש לי כבוד עמוק ביותר לעדה האתיופית". הנשיא קרא לכלל אזרחי ישראל לא לתת יד לאפליה או לגזענות כלפי הקהילה האתיופית ובכלל ואמר: "צבע עורו של אדם יכול להיות שחור או לבן, כיון בני האדם אינם זהים אך הם כולם שווים. ההבדל המוסרי אינו בשל צבע האדם אלא ההבדל בין חושך לאור- והיום אני רואה אתכן המייצגות את האור של העדה האתיופית ושל מדינת ישראל. אני גאה בהישגי הנשים המצליחות ועל כולם להכיר את עומק הפוטנציאל אותו מימשתן ואתן מייצגות היום. כל אחת מכן עולם ומלואו וכבשה פסגה אחרת- אני מתרגש מאד".

 

סגנית יו"ר הכנסת האתיופית הראשונה פנינה תמנו שטה ברכה ואמרה:" להיות פורצות דרך זהו טייטל אשר מלווה גם אחריות ציבורית- כולכן זכיתן לכוח אדיר והוא החשיפה בזכות מי שהנכן ותבונתכן אבל צריך לזכור כי על כתפנו הדור הצעיר מונחת האחריות לשיפור המצב.

 

*אנו ארגון הסורופטמיסט ישראל השם לו למטרה לקדם ולהעצים נערות ונשים בכל העולם, גאה ברעיון וביוזמה של הצדעה לנשים אתיופיות בבית הנשיא.

במעשה זה מקבלות נשים אלו את ההכרה הציבורית החשובה לדרכן ופועלן בחברה הישראלית, אנו כארגון סורופטמיסט בינלאומי עם נציגות באו"מ מייחלות כי נשים נוספות ממגזרים שונים ילכו בדרכן, ואנו פועלות במסגרת המועדונים בארץ ובחו"ל לקדם מטרה נעלה זו.

 

במעשה זה מקבלות נשים אלו את ההכרה הציבורית החשובה לדרכן ופועלן בחברה הישראלית, אנו כארגון סורופטמיסט בינלאומי עם נציגות באו"מ מייחלות כי נשים נוספות ממגזרים שונים ילכו בדרכן, ואנו פועלות במסגרת המועדונים בארץ ובחו"ל לקדם מטרה נעלה זו.

 

אסתר ג'אמבר-בת 48 מהנדסת מכונות בכירה פורצת דרך בחברת-החשמל אמרה כי מאז ומתמיד נאלצה להאבק בטרם התקבלה למשרות בכירות בהייטק ואמרה: "סבלתי שנים רבות מסינון קורות החיים עוד בטרם שפגשו אותי- פשוט לא האמינו שהקורות חיים בדף, והאישה העומדת מולם זה אותו האדם".

 

אסמרץ' איילן בת ה61, אשת חינוך מובילה אשר זכתה להערכה רבה במערכת החינוך בישראל סיפרה לנשיא על קשיי ההסתגלות בהם נתקלה לאחר עלייתה ארצה ואמרה :"כל אדם שאמר לי "אל תנסי ללמוד מדעים זה יהיה לך קשה מדי", רק נתן לי את הכוח ללמוד יותר ולרוץ קדימה. היום אני מלמדת את כל המקצועות בהם חשבו בני העדה שאכשל. כמורה, אני מגיעה ראשונה לבית הספר, מחזירה עבודות בזמן ומשקיעה יותר והכל כדי להוכיח- שמורה אתיופית היא מחנכת לא פחות טובה".

 

רות אסרסאי בת ה-31 זוכת פרס התיאטרון הישראלי לשחקנית המבטיחה, והמשחקת את התפקיד הראשי "ליידי מקבת" של תיאטרון הקאמרי, ייצגה את הדור אשר נולד בישראל כ"ישראלית" ואמרה באופטימיות: "זכיתי כשנולדתי במדינת ישראל, ולכן חוויתי פחות קשיי קליטה". אני מאחלת ומקווה כי יתר הקשיים בהם נתקלים בני העדה יצטמצמו כמו שלי קרה במהלך לימודי המשחק. במהלך האירוע הקריאה הסופרת, דליה ביטאולין שרמן בת 34, מחברת רב המכר "איך שהעולם נהיה לבן" על העדה האתיופית קטעים מספרה.

 

בברכה

ענת פרחי פיטוסי

דוברת הארגון הארצי.